Rolety zewnętrzne są coraz częściej montowane w polskich domach. Nie tylko chronią przed światłem słonecznym, ale również zapewniają prywatność. Rolety spełniające odpowiednie normy służą również jako ochrona przed włamaniem. Dlaczego warto kupić rolety zewnętrzne? Czym zależy się kierować podczas ich wyboru?

Dlaczego warto kupić rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne przede wszystkim wpływają na prywatność w domu. Dzięki nim zapewniona jest intymność. Ponadto przyciemniają wnętrze, co pozwala na lepszy odpoczynek. Można również całkowicie odizolować pomieszczenie od światła, np. w letnie dni. Dzięki roletom łatwiej utrzymać niższą temperaturę w domu podczas upałów panujących na zewnątrz. Wspomagają energooszczędne okna, minimalizując liczbę mostków termicznych. Wzmocnione rolety zewnętrzne mają również charakter antywłamaniowy, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa w domu. Jednak rolety antywłamaniowe muszą zostać oznaczone przez producenta symbolem RC2 lub RC3. Wyróżnia się kilka kategorii rolet: 

1. Rolety elewacyjne. Najczęściej wybierana wersja. Skrzynka z roletą znajduje się bezpośrednio na ścianie budynku, prowadnice umieszczone są po bokach okna. W zależności od preferencji można zamontować je wewnątrz lub na zewnątrz wnęki okiennej. Ich montaż nie wymaga ingerencji w elewację budynku. 

2. Rolety podtynkowe https://www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-podtynkowe. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je pod warstwą tynku. Dlatego ich montaż wybiera się zazwyczaj na końcowym etapie budowy domu. Z zewnątrz skrzynka z roletą jest praktycznie niewidoczna. 

3. Rolety nadstawne. Montuje się je na górnej części ramy ościeżnicy okna, dlatego ich montaż należy rozważyć podczas tworzenia projektu domu. 

Czym się kierować podczas zakupów? 

Rolety zewnętrzne https://www.roletyalu.pl/kategoria/rolety-zewnetrzne są zróżnicowane pod kątem wyglądu oraz funkcjonalności. Aby lepiej dobrać je do danego domu, należy wziąć pod uwagę ich dedykowane przeznaczenie. Dla niektórych rolety będą stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem, dla niektórych pozwolą w izolacji termicznej domu. Dany rodzaj montażu należy rozpatrywać pod kątem praktyczności. Rolety podtynkowe będą dobrym rozwiązaniem w przypadku dopiero budowanego domu lub podczas remontu elewacji. Jeśli klientom zależy na jak najmniejszej ingerencji w elewację, wówczas najlepiej sprawdzą się rolety elewacyjne, które mogą być montowane w przypadku domów wykończonych. 

Odpowiednie wymiary rolet

Rolety zewnętrzne powinny być dopasowane do okien. Najczęściej projektowane są pod konkretny wymiar. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, należy wcześniej pobrać wymiary okiennic. Istotnymi danymi są przede wszystkim wymiary górnej i dolnej szerokości wnęki okiennej oraz wysokość wnęki. Montaż rolet zewnętrznych warto uwzględnić jeszcze w trakcie tworzenia projektu domu, wówczas łatwiej będzie wybrać ich rodzaj, mechanizm oraz kolorystykę. 

System rozwijania i zwijania rolet – automatyczny lub tradycyjny 

System rozwijania i zwijania rolet może działać na dwa sposoby. Pierwszy z nich, najbardziej podstawowy, składa się z  linki i zwijacza. Każda roleta musi zostać rozwinięta lub zwinięta manualnie. Dobrą alternatywą jest system automatycznego zwijania i rozwijania. Automatyka pozwala na sterowanie roletami w zależności od ustawienia zarówno w jednym pomieszczeniu, jak i całym domu. Oczywiście wersja automatyczna będzie odpowiednio droższa, jednak jest wygodniejsza. 

Na jaki kolor warto się zdecydować? 

Rolety zewnętrzne dostępne są w neutralnych barwach. Można spotkać je w ciemnych lub nieco jaśniejszych kolorach. Najlepszym sposobem na dobranie rolet zewnętrznych jest ich dopasowanie do elewacji domu. Najczęściej wybierane są jednak rolety w ciemniejszych odcieniach, gdyż łatwiej o nie zadbać. 

Podczas wyboru rolet zewnętrznych należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary oraz opcję automatycznego sterowania. Ponadto warto upewnić się, co do funkcji antywłamaniowej. Rolety najlepiej dobrać pod kolor elewacji. Wybierając rolety, warto przykładać szczególną wagę do ich jakości. Istnieje wiele powodów, dla których warto zakupić rolety zewnętrzne. Aby jednak dobrać je do własnych potrzeb, podczas zakupu należy uwzględnić najistotniejsze czynniki. 

Dodaj komentarz