Supersamochody są synonimem prestiżu i niepodrabialnej jakości. Konstruktorzy z całego świata dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pojazdy o imponujących parametrach i unikalnym, zapadającym w pamięć designie. W dziedzinie tej świetnie radzą sobie między innymi niemieccy inżynierowie. To właśnie dzięki nim światło dzienne mógł ujrzeć niezwykły SLS AMG wypuszczony pod szyldem firmy Mercedes-Benz.

Debiut samochodu Mercedes-Benz SLS AMG

Opisywany Mercedes należy zaklasyfikować jako supersamochód klasy średniej. Produkowano go w latach 2010-2015.

Swoją konstrukcją nawiązywał on do uznawanego za legendarny modelu 300 SL Gullwing. Jednocześnie zastąpił on pojazd marki Mercedes-Benz SLR McLaren. Jego debiut miał miejsce w trakcie salonu motoryzacyjnego organizowanego we Frankfurcie w 2009 roku. Do sprzedaży trafił rok później. Wyprodukowano do w miejscowości Sindelfingen w Niemczech.

Parametry techniczne superauta Mercedes-Benz SLS AMG

Bryła pojazdu została stworzona przy wykorzystaniu włókien węglowych oraz aluminium. Samochód osiągnął wymiary 4638 mm długości i 1939 mm szerokości. Jego podstawowa masa wynosiła 1,62 tony.

Stylistyką Mercedes nawiązywał do swojego pierwowzoru sprzed połowy wieku. Jego nazwa odnosiła się do niezwykle lekkiej konstrukcji (z języka niemieckiego: Super-Leicht).

SLS AMG był pierwszym autem, które zostało zaprojektowane zupełnie samodzielnie od samych podstaw przez firmę Mercedes-AMG GmbH.

Przy budowie pojazdowi nadano unikalny pakiet innowacyjnych technicznych rozwiązań. Napędzał go 6,2-litrowy silnik o mocy 571 koni mechanicznych i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 650 niutonometrów. Motor AMG V8 zamontowano centralnie. Oprócz tego elementem wyróżniającym stało się aluminiowe nadwozie typu spaceframe. Jego część stanowiły drzwi otwierane jak skrzydła. Masę własną samochodu szacowano na 1620 kilogramów. Dzięki temu mógł on osiągać znaczące prędkości, których maksymalny pułap wynosił 317 km/h. Z kolei od 0 do setki maszyna rozpędzała się w ciągu 3,8 sekundy.

Dekadę temu na rynek trafiła elektryczna wersja pojazdu marki Mercedes-Benz SLS AMG, znana pod nazwą Mercedes SLS AMG Electric Drive.

Rola pojazdu Mercedes-Benz SLS AMG w zawodach F1

Warto odnotować, że jeden ze zmodyfikowanych modeli pojazdu Mercedes-Benz SLS AMG znalazł swoje zastosowanie na torze Formuły 1, gdzie w latach 2010-2014 służył jako samochód bezpieczeństwa.

Ten i inne super samochody znajdziesz na go-racing.pl wejdź i zrealizuj swoje marzenie na niezapomniany prezent

Dodaj komentarz