Od wieków koń miał ustaloną hierarchię zwierzęcia pociągowego i wierzchowca. Aby długo służył nam niezmordowanie, powinien być prawidłowo żywiony. Ważne też jest dbanie o jego relaks i odpoczynek. Koń powinien mieć także komfortowo w boksie i cyklicznie być badanym przez weterynarza. Koniecznie również powinniśmy zadbać o psychiczne zdrowie naszego ulubieńca i obchodzić się z nim mądrze oraz bez przemocy.

Jak dbać o konia, by zachował zdrowie?

Odpowiednia profilaktyka wpływa na dobrą kondycję konia. Pamiętanie o kontrolnych wizytach, szczepieniach i stosowaniu się do porad lekarza weterynarii pomoże naszemu wierzchowcowi być w pełni sprawnym. Zdrowy koń to radość dla jeźdźca i hodowcy.

Jeżeli mamy konia po raz pierwszy w życiu, przyda się wyczerpująca porada, jaką udzieli weterynarz od koni. Dobrze jest skorzystać z porady lekarza od koni już w trakcie nabywania wierzchowca. Doświadczony weterynarz dobrze przeprowadzi oględziny kupowanego konia. Oględziny stanu zdrowia konia tuż przy zakupie, uchroni niedoświadczonego przyszłego właściciela przed kupnem wierzchowca, który jest nieułożony.

Jak dbać o końską psychikę?

Koń potrzebuje poprawnego jego traktowania. Człowiek powinien zatem zachować całkowity spokój i nie czuć złości ani lęku. Podchodzimy do konia łagodnie bez uporczywego wpatrywania się w jego oczy, gdyż zwierzę tego nie lubi i może się spłoszyć. Dobry kontakt z koniem jest ważny już od pierwszych chwil wspólnego obcowania.

Konie potrafią być posłuszne bez stosowania wobec nich przemocy. Jeśli nie wiemy, jak dbać o konia pod względem psychicznym, koniecznie przejdźmy szkolenie pod okiem końskiego behawiorysty. Dużo w tym względzie może również koński weterynarz. Jego wieloletnia nauka na studiach, warsztaty i praktyki oraz praca zawodowa doskonale przygotowała go do prawidłowego podchodzenia do naszego ulubieńca.

Koń to bardzo rozumne zwierzę. Jeśli umiemy z nim postępować nie sprawia żadnych problemów wychowawczych. Jeżeli koń jest nerwowy i nieposłuszny, może to być oznaką nieodpowiedniego jego traktowania. Konsultacja u weterynarza znającego sie na koniach lub behawiorysta od koni pomoże nam przestać popełniać błędy i cieszyć się dobrze ułożonym ulubieńcem.

Dodaj komentarz