Okna to nie tylko elementy wystroju domu, które zapewniają naturalne światło we wnętrzu. Odpowiadają one głównie za temperaturę i komfort cieplny w pomieszczeniu. Szczelność okien to ważny aspekt, którym kierujemy się przy wyborze okien. Dlatego najbliższe ideału byłyby okna z potrójnymi szybami. Ile kosztują okna plastikowe, czy cena idzie w parze z ich wydajnością?

Co wpływa na cenę okna plastikowego?

Jakość materiału może również wpłynąć na cenę okna zastępczego. Im lepsze i trwalsze, tym droższe będzie okno. Czynnikami zwiększającymi koszty wymiany są również nietypowy kolor okna, odbiegający od klasycznej i najczęściej stosowanej bieli, czy jego oryginalny nietypowy kształt.

Wybrane dodatki mogą również mieć wpływ na ostateczną cenę okna. Dopłatą będziemy musieli dopłacić za następujące udogodnienia: klamki z kluczami, profile montażowe, szprosy czy akcesoria antykradzieżowe. Jeśli wybierzemy różne rodzaje nawiewników, aby poprawić cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, w którym zainstalowane są okna, zapłacona kwota również będzie wyższa. Jednak cena idzie w parze z jakością i łatwością użytkowania, dlatego warto rozważyć dodatkowy koszt w postaci dodatkowego wyposażenia.

Czy okna plastikowe są tańsze od okien drewnianych? 

Okna drewniane są powszechnie uważane za produkt ekskluzywny, stanowiąc około 15% rynku stolarki. Oznacza to jednak, że są one zwykle o około 10-15% droższe niż okna PCV. Oczywiście w zależności od tego, ilu jest producentów i ile jest notowań, zalecamy dokładne przeanalizowanie przynajmniej kilku z nich. Oprócz materiału, z którego wykonane jest okno, liczy się również jego rozmiar. Jednym z najczęściej wybieranych okien jest model rozwierno-uchylny 1460mm x 1130mm. Średnia cena standardowych wariantów wykonanych z PVC waha się od 700 zł do 1000 zł. Oczywiście okna drewniane są droższe, więc ich średnia cena waha się od 1000 do 1400 zł. Oczywiście ostateczna cena zależy od reputacji producenta, a także rodzaju i koloru drewna użytego do wykonania okien.

Okna plastikowe trzyszybowe czy warto wybrać?

Okna z potrójnymi szybami są droższe niż okna z podwójnymi szybami. Dla przykładu okna PCV zaczynają się od ok. 1300 złotych https://dopasujrolety.pl/23-okna-pcv, a okna drewniane 1500 zł. Pułap cenowy dla potrójnego oszklenia jest trudny do określenia. Na rynku możemy również znaleźć okna trzyszybowe o bardzo niskich współczynnikach przenikania ciepła (poniżej 0,6 Uw). W tego typu oknie musimy liczyć się z kosztem około 2000 zł. Nowoczesne dodatki czy folie niskoemisyjne znacznie podnoszą cenę okien. Jak widać, ceny różnią się nieznacznie dla poszczególnych typów okien 3-szybowych, ale weźmy pod uwagę ilość otworów okiennych w domu i ich wielkość. Nowoczesne domy będą miały coraz więcej przeszkleń, więc trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Czy opłaca się montować 3 szyby, jest to bardzo ważne dla ogrzewania naszego domu. Jest to szczególnie opłacalne, gdy do ogrzewania wykorzystujemy energię elektryczną, olej opałowy lub gaz płynny. Spore oszczędności możemy się też spodziewać przy ogrzewaniu domu gazem, drewnem czy peletami, ale nie tak dużymi jak w pierwszym przypadku. Najmniej ekonomiczną opcją jest wykorzystanie do ogrzewania ekologicznego groszku i węgla kamiennego.

Koszty montażu i obróbki okien plastikowych 

montaż okna pcv

Koszt zakupu okien powinien obejmować również ich obróbkę, którą należy wykonać po montażu. Dzięki temu rodzajowi wykończenia okna pięknie się prezentują i spełniają wszystkie niezbędne funkcje. Jeśli wymieniasz stare okna w ramach generalnego remontu mieszkania, ekipa montażowa zwykle zajmie się wykończeniem.

Jeśli jednak po prostu wymieniasz dawniej dość nowoczesne okno na nowszy model, wystarczy wynajęcie tynkarza. Dlatego cena wykończenia zależy od rodzaju montowanych okien.

Jeśli wymagane jest tynkowanie lub wstawienie parapetu, cała wymiana będzie kosztować więcej. Za końcową obróbkę okien standardowych, a także wymianę starszych modeli na roboty dodatkowe zapłacisz średnio ok. 103-113 zł za mb – ok. 130-160 zł za mb.

Dodaj komentarz