Wybór bramy garażowej nie powinien być przypadkowy. To element, który nie tylko musi dobrze osłaniać wnętrze pomieszczenia, ale też przede wszystkim zapewnić w nim optymalne warunki do przechowywania zarówno pojazdów, jak i urządzeń czy innych przedmiotów. Do takiej kategorii należą między innymi bramy rolowane do garaży, które są jednocześnie bardzo wygodne w użytkowaniu. Jak w tym przypadku wybrać modele o najlepszej jakości i wysokiej izolacji termicznej?
W jaki sposób działa rolowana brama garażowa?
Brama rolowana jest nawijana na wał który jest umieszczony w skrzyni. Taką skrzynię montuje się zwykle nad wejściem do garażu od zewnątrz. Dzięki temu rozwiązaniu można dodatkowo zaoszczędzić sporo miejsca pod sufitem garażu. Dlatego brama rolowana doskonale się sprawdzi też w niższych garażach, gdzie każdy wolny metr bardzo się przydaje. Wówczas pomieszczenie może być jednocześnie przydomowym warsztatem lub nawet składowiskiem na różne przedmioty. W dodatku sposób otwierania i zamykania bramy rolowanej do garażu nie umniejsza jej trwałości i funkcjonalności.
Jakość wykonania rolowanych bram garażowych
Bramy rolowane do garażu są tworzone w całości z wysokogatunkowego aluminium, dzięki czemu są odporne na korozję i nie zardzewieją nawet podczas długotrwale panujących złych warunków atmosferycznych. Dlatego mogą spełniać swoją funkcję wiele lat, bez potrzeby częstych napraw czy zabiegów konserwacyjnych. Całkowita grubość bramy powinna mieć przynajmniej kilkanaście milimetrów. Jeśli zaś chodzi o konstrukcję samego skrzydła w bramie, to lepsze modele są wypełniane pomiędzy panelami lekką pianką poliuretanową. W zestawie takich bram garażowych standardowo znajduje się też listwa dolna bramy oraz odpowiednie prowadnice – również z aluminium. To wszystko wpływa na funkcjonalność podstawową bramy, jako element ochraniający przestrzeń przechowywania samochodu. Poza doskonałą jakością wykonania, bramy garażowe w wersji rolowanej powinny też mieć bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Dlaczego jest to takie ważne?
Właściwości izolacyjne rolowanych bram garażowych
Odpowiednio produkowana brama, powinna bez problemu spełniać wymogi termoizolacyjności garażu. Wysokogatunkowe aluminium doskonale chroni wnętrze przed różnymi czynnikami atmosferycznymi – jest wysoce odporne na działanie deszczu, śniegu, gradu czy promieniowania UV. Taka brama jest odporna na działanie wyższych i niskich temperatur, dobrze oddzielając wnętrze garażu od warunków panujących na zewnątrz. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki wypełnieniu skrzydła bramy uniwersalną pianką PUR o szerokim zastosowaniu. Piana poliuretanowa to komponent powszechnie używany w zakresie zapewnienia trwałości izolacyjnej różnych elementów konstrukcyjnych w branży budowlano-wykończeniowej.
Dzięki wykorzystaniu pianki PUR do uzupełnienia rolowanego skrzydła garażowego, powstaje brama o bardzo dobrej izolacji termicznej. Piana poliuretanowa jest łatwa w aplikowaniu i dociera do nawet najmniejszych zakamarków, wypełniając całą przestrzeń między dwoma panelami skrzydła. Ten rodzaj izolacji jest uznawany za najskuteczniejszy i znacznie lepszy od ocieplenia z pomocą styropianu czy wełny mineralnej. Dobrze izolujące skrzydło rolowanej brany garażowej powinno być uzupełnione pianą o dużej gęstości i najlepszej jakości.
Bramy garażowe rolowane mają też inne elementy, pozwalające na lepsze izolowanie termiczne wnętrza garażu. Mogą to być na przykład specjalne systemy wentylacyjne w bramie. Pozwalające odpowiednią cyrkulację powietrza w garażu, nie dopuszczając przy tym do utraty ciepła z pomieszczenia. Poza tym lepsze modele rolowanej bramy garażowej mają specjalną uszczelkę gumową, która powinna ściśle przylegać do podłoża. Taką uszczelkę mocuje się od spodu skrzydła, by zapewnić kompleksową izolację termiczną garażu.
Co daje termoizolacyjna rolowana brama garażowa?
Wybór bramy o wysokich właściwościach izolacyjnych jest kluczowy, by wyeliminować straty ciepła z domu. Kiedy sam garaż styka się z bryłą domu i możliwe jest wejście do obu obiektów wewnętrznym przejściem. W przeciwnym razie trzeba się liczyć uciekaniem ciepłych mas powietrza przez powierzchnię bramy, przez co trzeba będzie dogrzewać garaż i często też sam dom. Dobrze wyizolowana rolowana brama garażowa da oszczędność na rachunkach za energię i zabezpieczy wnętrze garażu przed zniszczeniami. Wypełnienie pianą PUR bowiem eliminuje pojawianie się mostków termicznych w skrzydle rolowanej bramy garażowej. Natomiast jeżeli ta przestrzeń pozostałaby pusta, to wewnątrz skrzydła doszłoby do skraplania pary wodnej. Przez to doszłoby z czasem do uszkodzenia się bramy i zaszłaby konieczność jej przedwczesnej wymiany.
Standardy przenikania ciepła w przypadku bram garażowych
Aby wiadomo było, czy wybrana rolowana brama do garażu dobrze izoluje wnętrze, trzeba zwrócić uwagę na jej współczynnik przenikalności ciepła. Zasadniczo drzwi garażowe powinny cechować się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie blisko 1 W/(m2K), a maksymalnie 1,3 W/(m2K) względem bramy o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, w garażu powinna utrzymać się zawsze stała temperatura o niewielkim progu wahania. Najlepszej jakości ocieplane bramy garażowe rolowane mają jeszcze niższy współczynnik przenikania ciepła.
Na rynku można znaleźć rolowaną bramę garażową o parametrach w wysokości nawet poniżej 0,9 W/(m2K), by jeszcze lepiej zarządzać ciepłem w garażu. Wykorzystując tego typu bramy, można stworzyć kompleksowy energooszczędny dom. Dzięki odpowiednio dobranym, inteligentnym rozwiązaniom, można nie tylko zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach. Plusem w tym przypadku jest możliwość ograniczenia zużycia energii, a tym samym zmniejszenia ilości szkód jakie wyrządza środowisku produkowanie tej energii.
Jak ciepło będzie w dobrze izolowanym garażu?
Jak już wiadomo, bramy z właściwościami termoizolacyjnymi doskonale chronią garaż przed stratą ciepła i przenikaniem wilgoci do pomieszczenia. Zatem jaka temperatura będzie wówczas panować we wnętrzu garażu i o ile jest cieplej dzięki bramie garażowej rolowanej? Punktem wyjścia w tym zakresie jest temperatura na zewnątrz – w nieocieplonym garażu zazwyczaj jest niemal tak samo zimno, jak poza nim. Zatem kiedy panują mrozy, to również i w garażu temperatura spadnie poniżej zera, co może poważnie zaszkodzić mechanizmowi samochodu. Tymczasem dzięki ocieplonej bramie, w garażu może być przynajmniej o kilka stopni więcej – zależnie od potrzeb i warunków panujących na zewnątrz. Za optymalną temperaturę w garażu uznaje się przedział pomiędzy +5 a +15 stopni. Zaleca się jednak utrzymywanie w tym miejscu ok. +8 stopni w sezonie grzewczym. Dlatego w przypadku kilkunastopniowych mrozów, ogrzewana rolowana brama garażowa będzie bardzo dobrym rozwiązaniem do ochrony pojazdów w środku pomieszczenia.